Nie pisałem tu dotąd o ADHD, które towarzyszy mi od zawsze, a oficjalnie od kwietnia tego roku. Stawiam na praktyczność moich artykułów, więc zacznę od tego, co mocno poczułem właśnie dziś. Spędziłem właśnie godzinę na bardzo ciekawym zadaniu, goniąc by zobaczyć efekt końcowy mojej pracy. No i jak zwykle po zakończeniu takiej sesji poczułem chaos, przeładowanie i spadek stanu emocjonalnego, który często wpływa też na moje relacje z otoczeniem. Na szczęście jest na to kilka strategii, które pomagają wrócić do żywych.

Oto, o czym warto pamiętać zanim zaczniemy sesję hiperkoncentracji:

  1. Spodziewaj się zjazdu: Spodziewaj się uczucia przygnębienia po zakończeniu zadania. Jeśli masz problem z pamiętaniem o tym, dodaj przypomnienie w kalendarzu.
  2. Miej gotowy kolejny projekt lub zadanie: Posiadanie kolejnego zadania w zanadrzu może pomóc uniknąć upadku emocjonalnego.
  3. Zaplanuj wyjście: Jednym z moich ulubionych sposobów radzenia sobie jest wyjście na krótki spacer lub sesja oddechów po zakończonym zadaniu, które wymagało hiperfokusa.
  4. Wybierz sobie fajną nagrodę: Nagradzanie się po intensywnej hiperkoncentracji może uczynić zakończenie zadania pozytywnym wydarzeniem. Wybierz nagrodę, która zajmuje umysł i daje porządnego szota dopaminy.
  5. Ustaw alarmy dla spotkań i pilnych zadań: Timery, alarmy czy przypomnienia w telefonie mogą Cię ostrzegać o zbliżających się spotkaniach czy obowiązkach, o których pewnie zapomnisz podczas hiperkoncentracji.
  6. Omów z bliskimi strategie “wybudzania”: Dla wielu osób fizyczny dotyk jest świetnym sposobem na przerwanie stanu hiperkoncentracji. Jeśli ktoś z Twoich bliskich próbuje Cię kilkakrotnie zawołać bez odpowiedzi, poproś go, aby delikatnie dotknął Twojego ramienia – to często pomaga przerwać stan hiperkoncentracji.
  7. Ustal rozsądne limity: Poświęcenie trzech dni na pracę nad projektem artystycznym może wydawać się sensowne, ale dla osób, które Cię kochają i na Tobie polegają, może być frustrujące, gdy “znikasz”. Zdecyduj z góry, ile czasu możesz uczciwie poświęcić na projekt, nie zaniedbując swoich relacji czy obowiązków – i ustaw alarmy, aby przestrzegać swojego planu.
  8. Bądź szczery w kwestii hiperkoncentracji: Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o typowych zachowaniach ADHD i o tym, jak się u Ciebie przejawiają. Wyjaśnij, że choć podejmujesz kroki, aby kontrolować hiperkoncentrację, czasami możesz być nieosiągalny. Wysłuchaj wszelkich obaw, jakie mogą mieć, i postaraj się je zminimalizować – ale pamiętaj, że nie musisz przepraszać za sposób, w jaki działa Twój mózg.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *