Znajomość własnych ograniczeń jest źródłem siły, a gotowość do ich zaakceptowania pozwala na pełnię osobistego rozwoju.

Każde ludzkie życie jest w pewnym stopniu określone przez ograniczenia. Nikt nie jest w stanie być najlepszym we wszystkim a nawet wykorzystać wszystkich nadarzających się okazji.
Rodzimy się z pewnymi wyjątkowymi predyspozycjami i zakodowaną w genach wrażliwością i to właśnie te cechy w dużej mierze decydują o tym, jakimi ścieżkami będziemy podążać w życiu.

To, co ożywia, ekscytuje i inspiruje jedną osobę, może wyczerpać lub przytłoczyć inną. Kiedy zrozumiemy, do czego jesteśmy zdolni jako ludzie, stopniowo wiedza ta pozwala nam zdobyć zupełnie nieznane wcześniej umiejętności. Dobrym przykładem jest tu kontrola nad własnym samopoczuciem – dostępna dla każdego a jednak wymagająca praktyki.

Określenie, gdzie leżą nasze granice, może nie być łatwe, ponieważ nieraz wmawiano nam, że dyskomfort, zmęczenie i stres, które odczuwaliśmy wynikają z lenistwa lub braku szczęścia. Taka, cudza lub własna racjonalizacja każe nam brnąć dalej w czynności albo iść drogami, z których dawno powinniśmy zawrócić.

Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad pojęciem osobistych granic, stworzenie listy zadań i sytuacji, które sprawiają, że czujesz się wyczerpany, może dać ci dobry wgląd we własne ograniczenia.

Zasada jest prosta – działasz w granicach swoich możliwości, jeśli masz ciągłą energię i siłę do działania. Ograniczenia, które akceptujesz koncentrując swoją energię na tym, co możesz zrobić, a nie na tym, czego nie możesz zrobić, nie będą kolidować z Twoimi ambicjami, chyba że na to pozwolisz. Możesz rozwijać się w ramach swoich ograniczeń, aktywnie kształtować swoje okoliczności i unikać udręki, po prostu uznając, że pewne aspekty życia Cię odżywiają, podczas gdy inne Cię wyczerpują.

Idąc tą drogą odkryjesz, że Twoje ograniczenia zmieniają się z czasem, a gotowość do ich akceptacji może ułatwić Ci przejście przez życie prowadząc do rozkwitu bez udręki i niepewności.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *