Możliwość autentycznego wyrażania siebie w relacji ma zasadnicze znaczenie dla jej trwałości i naszego dobrego samopoczucia.

Jeśli jesteśmy w związku, w którym czujemy się wysłuchani i zrozumiani, możemy uważać się za szczęściarzy. Jest to rzadkie doświadczenie, które warto docenić. Nasze najbardziej intymne ja rezerwujemy dla osób, które wraz z nami tworzą otwartą przestrzeń, pozwalającą swobodnie wyrażać siebie i słuchać bez osądzania. Te relacje, które rozwijają się dzięki rozmowie – zamiast egzystencjalnej samotności – oferują głębokie poczucie przynależności. Wszyscy pragniemy czuć się wysłuchani, zrozumiani i kochani, a jasna komunikacja to umożliwia.

Czasami w procesie wyrażania uczuć pojawiają się oczywiście problemy, ale są one naturalnym elementem procesu i pracy. Nawet w mniej intymnych relacjach szczere wyrażanie siebie jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia.

Czy to w domu z rodziną, czy w interakcjach ze światem zewnętrznym, udana komunikacja wymaga rozwagi. W przeciwnym razie ryzykujemy, że w naszych związkach będziemy błądzić jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany. Brak przemyślenia sytuacji może nas stłamsić lub sprawić, że będziemy nadużywać słów i jeszcze bardziej zagmatwamy naszą relację. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją metody, które mogą nam pomóc lepiej wyrazić siebie – od medytacji, przez wizualizację, po pisanie dziennika.

Jeśli osoba, z którą musimy się porozumieć, jest otwarta na wspólną medytację przed rozmową, to może ona pomóc we wzajemnym zrozumieniu i autentyczności. Kiedy jesteśmy spokojni i skoncentrowani, istnieje większa szansa, że będziemy mówić i odpowiadać zgodnie z wewnętrzną prawdą i bez nadmiaru niepotrzebnych emocji.

Możemy również medytować sami, a następnie przećwiczyć to, co mamy do powiedzenia. Wizualizacja, gdzie kierujemy wobec drugiej osoby pozytywne myśli, może być również doskonałym wstępem do rzeczywistej rozmowy.

Jeśli pisanie przychodzi nam z łatwością, możemy napisać to, co chcemy powiedzieć z czasem dobierając odpowiednie słowa. Kluczowe jest, by komunikować się w sposób jasny, pełen miłości i mądry. Robiąc tak podchodzimy z szacunkiem do naszego towarzysza i tworzymy relację, w której panuje autentyczne poczucie zrozumienia i szacunku.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *