Samotność dotyka każdego

Samotność to nie abstrakcyjny stan, który dotyka tylko niektóre osoby. Prawda jest taka, że uczucie samotności może dotknąć każdego – młodego, starego i wszystkich pomiędzy – w dowolnym momencie życia.Nie jest rzadkością, że osoby starsze, ludzie przechodzący przez rozstanie, rozwód, śmierć bliskiej osoby, a także młodzi ludzie borykają się z samotnością. Badanie na temat samotności przeprowadzone przez Cigna HealthcareSM wskazuje, że dorośli z pokolenia Z (wiek 18-22 lata) czują się samotniejsi niż prawie każda inna grupa populacji.1Samotność może wynikać z wielu różnych czynników i może wpływać zarówno na twoje zdrowie emocjonalne, jak i fizyczne na dłuższą metę. Jeśli chcesz wiedzieć, co robić, kiedy czujesz się samotny, rozważ te 5 wskazówek:

1. Przyznaj się do swojego uczucia samotności

Pierwszym krokiem do pokonania samotności jest zrozumienie, jak się czujesz i jakie ma to wpływ na twoje życie. Spróbuj porozmawiać z doradcą lub terapeutą. Mogą ci pomóc przepracować czynniki, które mogą przyczyniać się do twojego stanu, zasugerować dodatkowe kroki do zwalczania samotności, alternatywne terapie i pomóc ci zbudować umiejętności radzenia sobie, które są dla ciebie skuteczne.Zobacz, czy twoje miejsce pracy oferuje Program Pomocy dla Pracowników (EAP). Wiele pracodawców oferuje EAP. Te usługi są dla ciebie bezpłatne jako korzyść z zatrudnienia i zapewniają poufny dostęp do doradców i terapeutów szkolonych do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju problemami, w tym do pomocy w pokonywaniu samotności.Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Powiedz im, że borykasz się z samotnością. Jeśli doświadczyłeś straty związanej z związkiem, bliską osobą, straciłeś pracę, przeprowadziłeś się do nowego miejsca, masz inne problemy, które izolują cię, powiedz im, jak mogą ci pomóc poczuć się mniej samotnym.

2. Zrozum, kiedy angażować się lub odłączyć się od świata online

Świat online może być mieczem obosiecznym, zwłaszcza jeśli chodzi o samotność i izolację społeczną. Zalogować się czy wylogować – co jest zdrowsze? To wszystko zależy.Świat online oferuje nienarzucające się i wygodne sposoby na łączenie się z innymi, które mogą pomóc, jeśli próbujesz pokonać samotność. Rzeczy takie jak gry wieloosobowe, czaty i strony z wiadomościami, a nawet serwisy randkowe mogą oferować sposoby na interakcję i zaangażowanie z innymi, które są satysfakcjonujące dla niektórych osób. Istnieją również aplikacje online zaprojektowane, aby pomóc ci radzić sobie z problemami takimi jak samotność i izolacja społeczna.A co z mediami społecznościowymi? Czy są dobre dla ciebie, gdy radzisz sobie z samotnością? Dla niektórych osób, świat online może przyczyniać się do jeszcze większych uczuć samotności i izolacji. Media społecznościowe, na przykład, mogą przedstawiać osoby, które wydają się prowadzić ekscytujące, beztroskie życie z setkami dobrych przyjaciół u boku. Rzeczywistość jest taka, że to zazwyczaj nie jest rzeczywistość. Media społecznościowe mogą sprawić, że niektórzy ludzie czują się niedostateczni, wykluczeni i samotni. Podsumowując, jeśli bycie online wydaje się bardziej izolujące niż łączące, może to być znak, że musisz się wylogować.

3. Znajdź możliwość wolontariatu jako sposób na poczucie się mniej samotnym

Możliwości wolontariatu są obfite. Poświęcanie swojego czasu i energii, pracowanie ramię w ramię z innymi dla dobrej sprawy, może efektywnie pomóc ci w walce z samotnością. Działalność wolontariacka pomaga złagodzić stres, zmniejszyć uczucia depresji, pomaga nawiązać przyjaźnie, łączyć się z innymi i ogólnie sprawia, że jesteś szczęśliwszą osobą. Poczucie szczęścia, spełnienia i połączenia z innymi to kolejny sposób na przestanie czuć się samotnym.Spróbuj jednego z tych pomysłów, jeśli wolontariat cię pociąga:Odwiedź seniorów w domu opieki.Zostań wolontariuszem w szpitalu dla dzieci.Czytaj dzieciom w szkole.Pracuj w kuchni dla ubogich.Zostań wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. Jeśli to możliwe, szukaj możliwości wolontariatu w swojej lokalnej okolicy lub społeczności. W ten sposób możesz nawiązać przyjaźnie i nawiązać społeczne więzi z innymi, którzy mieszkają blisko ciebie. Są duże szanse, że spotkasz ich w sklepie spożywczym, w swoim kościele lub synagodze, w kawiarni czy lokalnej restauracji – co daje dodatkowe możliwości interakcji społecznej i pomaga ci poczuć się mniej samotnym.

4. Dołącz do grupy lub klubu, aby pokonać samotność dzięki połączeniom w realu

W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, możesz mieć dostęp do różnych typów grup i klubów, często opartych na wspólnych zainteresowaniach i hobby. Można znaleźć wiele takich grup online lub poprzez zasoby społecznościowe.Meetup to platforma online, za pomocą której możesz znaleźć grupę lub stworzyć własną na podstawie konkretnego zainteresowania. Grupy spotykają się osobiście, lokalnie. Istnieją grupy Meetup dla wszystkich typów zainteresowań, w tym jedzenie, podróże, styl życia, rozrywka, sport, rekreacja, kultura i wiele więcej. Grupy Meetup są dostępne na całym świecie i mogą dać ci coś do roboty, kiedy czujesz się samotny. To świetny sposób na nawiązanie przyjaźni i regularne spotkania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

5. Praktykuj dbanie o siebie

Oprócz pracy nad nawiązywaniem kontaktów z innymi, nie lekceważ potencjalnej siły ćwiczeń, zdrowego jedzenia, odpowiedniego snu, słońca, a nawet medytacji w walce z samotnością.Ćwiczenia wywołują endorfiny w mózgu. Są one nazywane ‘hormonami szczęścia’ ze względu na ich moc podnoszenia nastroju i poprawiania samopoczucia.Słońce może działać podobnie jak ćwiczenia. Wywołuje również dobre hormony, w tym endorfiny i serotoninę, które mają wiele pozytywnych skutków ubocznych. Pamiętaj tylko, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas przebywania na słońcu.Zdrowa dieta może wpływać na zdrowie twojego mózgu. Codzienne spożywanie cukru, konserwantów i silnie przetworzonego jedzenia może negatywnie wpływać na twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne.Skup się na jedzeniu całych produktów przez jakiś czas i zobacz, czy to może pomóc w twojej strategii pokonywania samotności.Jakość snu jest ściśle związana ze zdrowiem emocjonalnym. Brak snu lub złe nawyki snu mogą nasilać uczucia samotności i izolacji, i na odwrót. Jeśli walczysz z samotnością, spróbuj poprawić swoje nawyki snu. Ogranicz spożycie cukru i kofeiny przed snem, wyłącz urządzenia cyfrowe na jakiś czas relaksu i upewnij się, że twoja sypialnia jest cicha i ciemna.Samotność dotyka miliony osób. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, próbując ją pokonać. Kluczem jest zrozumienie, jak się czujesz i znalezienie najlepszej strategii dla ciebie.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *