Podnies liści z ziemi i kontempluj jego istotę. Jego kształt, kolor, sposób, w jaki czujesz go w dłoni, jego delikatne żyłki i łodyga, kiedyś łącząca ten mały obiekt z gałęzią drzewa. Czyż liść nie jest miniaturowym dziełem sztuki? Rozważ głębiej jego istotę, Zastanów się skąd pochodzi i jaką rolę odgrywa w naturze. Liść jest niewielką, ale istotną częścią systemu, który wykorzystuje energię słoneczną by stwarzać tlen, umiera i schodzi w głębiny ziemi by w procesie gnicia nawozić glębę pod te i przyszłe pokolenia drzew. Naturą liścia jest żyć dla innych.

Liść przekształca elementy swojego środowiska – światło słoneczne, dwutlenek węgla, deszcz – w pożywienie dla drzewa, które go urodziło. Ten piękny, prawie nieważki, ulotny kawałek natury jest przewodnikiem ku gałęzi, tak z kolei ku pniu prowadzącym do korzeni drzewa. Te czerpią pożywienie z ziemi, aby karmić pień, gałęzie i liście. Istoty żywe, które wdychają tlen powstający w tym procesie, wydychają następnie dwutlenek węgla, który zasila liście odżywiając tym samym drzewo.

Gdzie kończy się jeden cykl, a zaczyna drugi?

Natura daje nam coś wyjątkowego – demonstruje współzależność między żywymi istotami. Wydychasz dwutlenek węgle, chmury produkują deszcz, słońce daje światło, a liść przekształca wszystkie te rzeczy w pożywienie dla drzewa. Żadne nie mogłaby przetrwać, nie będąc częścią tego odwiecznego cyklu.

Żywe istoty potrzebują innych żywych istot, żeby trwać. Nie jesteśmy niezależni od kręgu życia, jesteśmy jego częścią i zawsze tak będzie. Jesteśmy tu tylko dlatego, że otrzymaliśmy powołanie i pozwolenie od Świata Natury, by nadejść, rozwinąć się i zostawić to miejsce lepszym, niż je zastaliśmy.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *