Okrutnym faktem życia jest, że kiedy potrzeby osoby są nieodpowiednio zaspokajane w dzieciństwie, bardzo często staje się ona neurologicznie uwarunkowana do życia w taki sposób, że potrzeby te będą nadal udaremniane w dorosłości. Ten bio-psychospołeczny los jest częściowo spowodowany nieświadomym umysłem, który lubi poruszać się w kierunku znanych terytoriów i relacji, zwykle w błędnej próbie uzdrowienia.

Jeśli potrzeba bezpieczeństwa, ochrony i opieki nie zostanie zaspokojona, osoba taka może rozwinąć zderegulowany układ nerwowy, niewystarczającą zdolność do zaspokajania swoich potrzeb oraz rozbite czy rozłączone poczucie siebie. Takie osoby polegają na percepcyjnej dezorganizacji jako sposobie radzenia sobie z rzeczywistością i dlatego często mają skłonność do nadużywania substancji i popadania w kompromitujące sytuacje. Co więcej, takie zranione instynkty są najbardziej niekorzystne w relacjach i różnorakich konfiguracjach społecznych, przyciągając dalszą wrogość, odrzucenie i karę, co może prowadzić do poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Ci, którzy zostali najbardziej poturbowani przez rzeczywistość we wczesnym okresie życia, są podatni na to, że nigdy nie będą w stanie opuścić tamtych pól bitewnych i, co jeszcze bardziej zdumiewające, trauma taka potrafi przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Ludzie naznaczeni traumą często opisują, że czują, jakby byli przeklęci – tak trudno jest im osiągnąć życiowy przełom. Podczas gdy współczesna psychologia robi coraz więcej, aby pomóc, brakuje jej skuteczności dlatego, że wciąż jeszcze nie rozpoznała w pełni zdezorganizowanych systemów psychofizycznych zaangażowanych w ową “klątwę”. Na szczęście jednak wiemy na ten temat coraz więcej.

Neuronauka wie już, że leczenie traumy i ran z wczesnego dzieciństwa wymaga dostępu do głęboko osadzonej w naszej neurofizjologii inteligencji, która jest w stanie rozplątać sieć psychologicznych mechanizmów obronnych wynikających z traumy. Mamy już dowody na istnienie pewnej holonomicznej sieci ciało-wyższe “Ja” , o niewiarygodnym heurystycznym potencjale zmieniającym świadomość. Co ciekawe – istnieje coraz więcej dowodów na to, że ta uzdrawiająca wewnętrzna inteligencja jest w stanie ponownie zakodować indywidualne DNA, co jest przedmiotem zagadnień epigenetyki. Stoimy na progu przełomu, próbując zrozumieć mechanizmy i połączyć w sposób holistyczny techniki, które mogą pomóc w dostępie do naturalnych zdolności uzdrawiania ciała.

Paradoksalnie – choć wydaje się, że zmierzamy w zupełnie nowym kierunku, wiele takich narzędzi istnieje od wieków w formie praktyk wschodu i rytuałów szamańskich. Istniały one, co ciekawe, również w stuletniej tradycji psychoterapii somatycznej. Techniki te, absolutnie niezbędne w pomaganiu najbardziej straumatyzowanym członkom społeczeństwa, mają wiele do zaoferowania każdemu, kto chce transformować mechanizmy obronne charakteru, redukować stres, leczyć zaburzenia psychosomatyczne i emocjonalne czy też wkraczać w odmienne stany świadomości.

Oddychanie Neurodynamiczne jest jedną ze ścieżek, która pozwala skomunikować się z wewnętrzną inteligencją naszego ciała by odkryć, że wszyscy mamy w sobie wielki potencjał samouzdrawiania.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *