Skłonność do zmieniania innych dotyczy prędzej czy później każdego z nas. Ale zanim zaczniesz próbować, poświęć trochę czasu na zbadanie, dlaczego wogóle czujesz taką potrzebę.

Nasze postrzeganie ludzkości jako całości jest w dużej mierze dualistyczne. Malujemy ludzi szerokim pędzlem – niektórzy są tacy jak my, podzielają nasze opinie i postawy, a inni nie. Jesteśmy na tyle przywiązani do wartości, które wybraliśmy albo, które nam wpojono, że często bezrefleksyjnie forsujemy nasz punkt widzenia.

Dlatego konfrontacja z osobą, która patrzy na świat z innej perspektywy i stosuje nietypowe dla nas strategie radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami może powodować frustrację.

Zazwyczaj po prostu wierzymy, że ktoś byłby szczęśliwszy i bardziej zadowolony, gdyby działał tak jak my. Ale warto spróbować oprzeć się pokusie zmieniania kogoś, gdy tylko pojawi się taki impuls. Każda istota ludzka została obdarzona niepowtarzalną naturą i osobowością, której nie mogą zmienić siły zewnętrzne. Jesteśmy tym, kim jesteśmy w danym momencie naszego życia. Nie możemy nawet zakładać jaki powinien być drugi człowiek nie przeżywszy jego życia i nie znając 100% okoliczności danego momentu. Stąd popularne “Na Twoim miejscu” jest praktycznie zawsze manipulatywne.

Powodów, dla których ludzie próbują się nawzajem zmieniać jest wiele. Doświadczenie przeszłości okraszone nutką ego wywołuje u nas przekonanie, że mamy kwalifikacje, by wypowiadać się jako życiowy ekspert w kwestiach innych osób. Suma naszej wiedzy nigdy jednak nie dorówna temu, czego nie wiemy, a nasze rozumienie życia innych na zawsze pozostanie ograniczone. Potencjał, jaki dostrzegamy w ludziach nigdy nie będzie dokładnie taki sam jak nasz własny, dlatego gdy przyjmujemy założenia dotyczące ich intencji, preferencji i celów, już wtedy wchodzimy w ich życie z butami.

Siła tkwi w umiejętności akceptowania innych mimo ich różnic i dziwactw oraz w wyzbyciu się potrzeby kontrolowania elementów cudzej egzystencji. Możemy kochać ludzi z bliska za to, kim są, przyjmując ich wyjątkowość, lub możemy kochać ich jako ludzi z dystansu.

Ludzi, często nieświadomie, wyczuwają, że szanujesz ich prawo do bycia sobą. Pozytywne zmiany mogą nadejść dlatego, że pozwalasz innej osobie samej decydować o swoim życiu nie wywierając presji. Ci obdarzeni akceptacją i zrozumieniem drugiej osoby sami dojrzewają do pozytywnych zmian w swoim życiu.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *