Od czasu do czasu wszyscy możemy mieć dość ludzkości, niezależnie od tego, czy dowiadujemy się o tym, co dzieje się na świecie, czy też co dzieje się obok nas. Zupełnie jakby ludzie nie byli w stanie zachowywać się w sposób dojrzały i świadomy. Wydaje się, że ludzie raz po raz działają w najgorszy możliwy sposób, poza etyką i bez jakiejkolwiek empatii. Jednocześnie ciężko i dość samotnie jest spędzać życie na osądzaniu własnego gatunku. Często kończy się to apatią względem świata i tłumieniem uczuć, które pojawiają się, gdy docierają do nas informacje związane z ludźmi wokół nas czy ludzkością ogólnie. Budujemy więc relacje z innymi gatunkami toksycznie przelewając na pieski i kotki wektor naszej niechęci do człowieka.

To naturalne, że czujemy się zawiedzeni i rozczarowani, kiedy widzimy, że nasi pobratymcy zachowują się w sposób chciwy, samolubny, agresywny lub nieczysty. Fakt jest taki, że raczej nie zmienimy ludzi, ale możemy zmienić to, jak ich zachowanie działa na nasze samopoczucie. Są przecież sposoby, by poradzić sobie z rozczarowaniem bez popadania w przygnębienie. Pamiętajmy, że szanujemy nasze uczucia, w pełni je odczuwając, nie oceniając ich ani nie działając bezpośrednio na ich podstawie. Tylko, jeśli takie podejście ukształtuje w nas taki obronny parasol, możemy śmiało zacząć zastanawiać się, w jaki sposób pomóc ludzkości.

Wykorzystajmy świadomość o błędach innych by samemu być bardziej świadomym. Wszyscy jesteśmy zdolni zarówno do czynów wspaniałych jak i tych najgorszych. Ta perspektywa pozwala nam znaleźć współczucie dla innych i być może sprawi, że poczujemy wołanie by służyć tym, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości, a może zaczniemy głośno mówić, gdy zobaczymy coś, co budzi nas sprzeciw. Niezależnie od sytuacji – warto ludzkość kochać za tych, którzy pokazują jej najlepsze strony, nie zaś nienawidzić za tych, którzy postępują źle.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *