Każdy z nas ma w sobie nieskończony zasób miłości do samego siebie, choć często o tym zapominamy. Tak jak mięsień, który wymaga regularnych ćwiczeń, aby stać się silniejszym, nasza miłość do siebie wymaga pielęgnacji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na jej rozwijanie jest zadbanie o siebie.

Kiedy skupiamy się na naszym ciele, umyśle, sercu i duszy, stajemy się w pełni obecni w sobie i dla siebie. Innymi słowy, dbanie o siebie staje się katalizatorem dla samoświadomości, szacunku do siebie i miłości do samego siebie.

Oczywiście dbanie o siebie może być trudne. Często wydaje się łatwiejsze myśleć o potrzebach innych przed własnymi, stawiając na pierwszym miejscu troskę o przyjaciół, rodzinę, małżonka, dzieci, zwierzęta, a nawet nasze dobra materialne, takie jak dom czy samochód.

Radość płynąca z uszczęśliwiania innych jest niezwykle satysfakcjonująca. Troska o dobra materialne przynosi nam natomiast gratyfikację i zadowolenie. Często zapominamy, że dbanie o siebie to nie kaprys, ale konieczność. Jak możemy być wsparciem dla tych, których kochamy, jeśli sami nie jesteśmy wsparciem dla siebie?

Jeśli masz z tym trudności, spróbuj tej prostej praktyki: Znajdź chwilę, by usiąść w ciszy i zapytać siebie: Co prostego mogę zrobić teraz, co sprawiłoby mi przyjemność? Może to będzie chwila ciszy. Może krótka przechadzka na świeżym powietrzu. Może filiżanka ulubionej herbaty. Cokolwiek to będzie, rób to z pełnym zaangażowaniem i obecnością.

Traktuj dbanie o siebie jako zaproszenie do bycia życzliwym wobec samego siebie, a następnie przenoś tę pozytywną, odnawiającą energię na wszystkie swoje interakcje i doświadczenia. Zacznij od małych kroczków, codziennych aktów miłości wobec najważniejszej osoby w Twoim życiu – siebie samego.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *