Bycie rodzicem może być bardzo trudne, ale to nie jest wymówka do praktykowania toksycznego rodzicielstwa. Toksyczne rodzicielstwo jest szkodliwe dla dziecka, ponieważ może je zniszczyć i sprawić ból.

Życie z toksycznymi rodzicami to codzienna walka dla dzieci, ponieważ mają niewiele możliwości poprawienia swojej sytuacji. Ten rodzaj relacji powoduje wiele negatywnych skutków dla emocjonalnego i fizycznego zdrowia dzieci.

Istnieje wiele rodzajów rodziców i stylów rodzicielskich, a większość pragnie dla swoich dzieci jak najlepiej. Ale niektórzy przekraczają granice i stają się toksycznymi rodzicami. Co gorsza, często nie zdają sobie sprawy, że są toksyczni, być może dlatego, że ich rodzice wychowali ich w ten sam sposób. Głównym sposobem, w jaki uczymy się rodzicielstwa, jest to, czego nauczyliśmy się od naszych rodziców i często powtarzamy to, czego się od nich nauczyliśmy.

Jeśli twoi rodzice byli toksyczni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz taki sam, gdy nadejdzie twój czas na posiadanie dzieci. Zazwyczaj tak zaczynają się toksyczne relacje między rodzicami a dziećmi, ale nie musi tak być. Gdy wiemy lepiej, możemy postępować lepiej.

Czym jest toksyczne rodzicielstwo?

Toksyczne rodzicielstwo występuje, gdy rodzice zachowują się w sposób, który wywołuje strach, poczucie winy lub obowiązku u swoich dzieci. Czynią to konsekwentnie, negatywnie wpływając na życie swojego dziecka.

Gdy wychowujemy z lękiem i poczuciem winy, jest to pewny sposób na zniszczenie zdrowia psychicznego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, toksyczni rodzice bardziej martwią się o siebie niż o budowanie bliskich relacji z dziećmi. Mogą być również uwięzieni i nie wiedzą, jak inaczej postępować.

Poświęcają dużo czasu na siebie i nie zdają sobie sprawy, że ranią i szkodzą swoim dzieciom. Ci rodzice zaniedbują swoje dzieci i mogą być werbalnie obraźliwi wobec nich, nie zdając sobie sprawy z wpływu swoich działań na swoje dzieci. Często myślą: „Ja się dobrze wychowałem, tak samo będzie z moimi dziećmi”.

Oznaki toksycznego rodzicielstwa

Nikt nie chciałby być w pobliżu toksycznego rodzica, ponieważ toksyczny związek między rodzicem a dzieckiem nigdy nie jest czymś dobrym. Może to stworzyć emocjonalne rany, które dzieci będą nosić przez całe życie. Każde dziecko zasługuje na dobrego rodzica, ale niestety nie zawsze tak jest. Oto niezawodne oznaki toksycznego rodzicielstwa.

#1 Skupienie na sobie

Najczęstszym oznaką toksycznego rodzicielstwa jest tendencja do wykazywania zachowań skupionych na sobie. Toksyczni rodzice priorytetowo traktują swoje własne potrzeby ponad potrzeby swoich dzieci.

Generalnie są narcystyczni, emocjonalnie niedostępni i nieczuli w stosunku do swoich dzieci. Ci niewłaściwi rodzice są tak pochłonięci sobą, że nie potrafią empatyzować z innymi ludźmi, w tym z własnymi dziećmi. Te same zachowania można zaobserwować w innych relacjach.

#2 Fizyczne, werbalne i emocjonalne znęcanie się

Rodzic znęcający się stosuje skrajne kary wobec swoich dzieci. Dobrym przykładem jest bicie. Gdy dziecko popełni coś złego, zostaje uderzone, co niczego nie naucza. Często kara, jaką stosują, jest nieproporcjonalna do drobnego wykroczenia dziecka i bardzo reaktywna.

Werbalne znęcanie się jest powszechne w przypadku toksycznego rodzica. Oznacza to, że będą krzyczeć, wyzywać i przezywać swoje dziecko za coś, co zrobiło. Niektórzy rodzice sięgają również po emocjonalne znęcanie się, dając swoim dzieciom milczenie przez kilka dni jako karę za złe zachowanie.

Chociaż nie do pomyślenia jest, że te dzieci cierpią z powodu znęcania się ze strony swoich rodziców, niestety dzieje się to wielu dzieciom. Ci rodzice uważają, że okazują im twardą miłość, ale tak naprawdę są emocjonalnie znęcający.

#3 Ciągłe obwinianie dziecka

Toksyczni rodzice zawsze obwiniają swoje dzieci za wszystko, nawet za problemy małżeńskie lub nieudane związki. Przeżywają przesadne reakcje na drobne rzeczy, które nie mają sensu. Od dzieci toksycznych rodziców oczekuje się „doskonałego” zachowania, co oznacza, że dziecko musi być nadmiernie czujne, aby uniknąć gniewu rodzica.

Ponadto, nigdy nie przyznają się do swojej winy i nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje złe czyny. Zamiast tego tacy rodzice obwiniają innych za wrogość, zamieszanie lub napięcie w domu. Niestety, oznacza to często, że to dziecko musi wziąć na siebie winę, co powoduje głębokie poczucie niepewności i niedostateczności.

#4 Manipulacja

Okazjonalne wyrzuty sumienia są powszechne wśród rodziców, ale toksyczni rodzice sięgają o wiele dalej. Skłonni są do skrajnych działań, aby uzyskać to, czego chcą od swoich dzieci. Tacy rodzice będą używać wstydu i poczucia winy, aby manipulować emocjami swojego dziecka.

Mogą nawet używać czasu i pieniędzy, aby manipulować swoim dzieckiem. Niektórzy będą grać ofiarę lub celowo kłamać, aby wpłynąć na uczucia swoich dzieci i osiągnąć swoje cele. Ten incydent to tylko jeden z wielu przykładów toksycznego rodzicielstwa, które dzieci uważają za zwykłe, myśląc, że ich rodzice chcą dla nich jak najlepiej.

#5 Wyjątkowo kontrolujący

Toksyczni rodzice kontrolują swoje dzieci na wiele sposobów. Mogą naruszać ich prywatność lub nigdy nie pozwalać im podejmować decyzji. Niektórzy będą nadmiernie krytyczni wobec działań swojego dziecka. Tego rodzaju toksyczni rodzice odnoszą sukcesy dzięki kontroli.

Stosują styl wychowania autorytarnego i wpajają swoim dzieciom strach, aby zapewnić przestrzeganie swoich zasad. Robią to, aby kontrolować swoje dzieci i żyć przez nie. Podejmują decyzje za swoje dzieci z powodu frustracji z okresu ich własnego dzieciństwa.

#6 Nie szanuje granic

Toksyczni rodzice forsują swoje zdanie. Nie uznają osobistych granic, jeśli chodzi o ich dzieci, prawdopodobnie dlatego, że sami ich nie mieli jako dzieci.

W rezultacie dziecko będzie miało trudności w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, ponieważ ich rodzice zawsze są wokół nich i odmawiają im wolności. Ten przypadek bardziej dotyczy starszych dzieci, zwłaszcza uczniów szkół średnich, którzy po raz pierwszy odkrywają świat poza bańką swoich rodziców.

#7 Emocjonalnie niestabilny

Większość toksycznych rodziców ma złe usposobienie, co sprawia, że są emocjonalnie niestabilni i nieprzewidywalni. Mogą być bardzo wrogo nastawieni i stawać się agresywni przy minimalnym prowokowaniu. W rezultacie dzieci z takimi rodzicami czują, że zawsze chodzą po jajkach i nie mogą popełniać żadnych błędów.

Ponadto, ci rodzice łatwo się obrażają. Nie potrafią kontrolować swoich emocji, jeśli zostaną podważeni, co prowadzi do reaktywnych zachowań i wybuchów emocjonalnych. Tego rodzaju zachowanie może wprowadzać w zakłopotanie uczucia dzieci, ponieważ zawsze będą próbować zadowolić swoich rodziców, wierząc, że zmieni to ich sytuację.

#8 Uparty

Toksyczni rodzice narzucają swoje wartości i opinie swoim dzieciom, bez względu na to, jakie są. Uważają swoje pomysły za najważniejsze, a punkt widzenia dziecka zawsze jest błędny. To jest ich sposób albo droga i to oznacza niewielkie miejsce dla dziecka, aby mieć własne myśli.

Toksyczni rodzice oczekują, że ich dzieci będą miały wartości i opinie takie same jak ich. Zachowują się tak, jakby to, co mówią, było jedyną ważną rzeczą, a ich dzieci powinny być ich żołnierzami.

Źródło: https://drroseann.com/toxic-parenting-what-are-the-signs-of-a-toxic-parent/

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *