Nienawiść może być irracjonalna, a dotyka bardziej tego, kto ją odczuwa, niż osoby czy rzeczy, które są jej obiektem. Przezwyciężenie tego uczucia jest wyzwaniem, ponieważ samo w sobie je wzmacnia, prowadząc do narastania wrogości. Najskuteczniejszym narzędziem przeciwko nienawiści jest miłość. Decydując się kochać to, co odrzucasz, czy to osoba, sytuacja czy aspekt samego siebie, możesz wprowadzić głęboką zmianę w swoim postrzeganiu i przeżywaniu. Gdy skupiasz się na kochaniu tego, co odrzucasz, trudno znaleźć miejsce na gniew, niechęć czy urazę. Praktykując miłość wobec tego, co odrzucasz, możesz przekształcić swoje emocje, ponieważ pozytywne uczucie wypiera nienawiść.

Oczywiście, trudno jest unikać oceniania, ale możesz kochać swojego przeciwnika i dostrzegać dobro nawet w trudnych sytuacjach. Wybierając miłość zamiast nienawiści, przyczyniasz się do zmniejszenia negatywności w otaczającym nas świecie. Na prostym poziomie, kochając to, co odrzucasz, możesz czerpać więcej radości z życia. Na głębszym poziomie, taka postawa uwalnia Cię od ciężaru antypatii. Odpowiadając miłością na ludzi pełnych negatywnych emocji, przekształcasz ich energię. Chronisz też siebie przed ich negatywnym wpływem. Zamiast zniżać się do ich poziomu, dajesz im szansę na spotkanie się z Tobą w sferze pozytywnych uczuć.

Gandhi kiedyś powiedział: „Bądź zmianą, którą pragniesz widzieć na świecie”. Wybierając miłość zamiast nienawiści, wysyłasz pozytywne wibracje, promując pokój i harmonię. Zamiast wzmacniać negatywne uczucia, stajesz się orędownikiem pozytywnych emocji. Nienawiść może prowadzić do cierpienia, ale w obecności miłości zawsze ulega przemianie.

Medytacja loving kindness, znana również jako metta, jest praktyką skupioną na kultywowaniu miłości i życzliwości wobec siebie i innych. Medytacja ta może być kluczem do przezwyciężenia wrogości, nienawiści czy żalu. Poprzez systematyczne kierowanie pozytywnymi intencjami i uczuciami wobec siebie, bliskich, a następnie wobec tych, z którymi mamy trudności, uczymy się rozszerzać krąg naszej życzliwości. Dzięki temu, nawet wobec osób czy sytuacji, które wcześniej budziły w nas negatywne emocje, możemy zacząć odczuwać zrozumienie, współczucie i w końcu miłość. Medytacja loving kindness pomaga nam zrozumieć, że każdy z nas pragnie szczęścia i wolności od cierpienia, co prowadzi do głębszej łączności i empatii wobec innych, nawet jeśli wcześniej byliśmy im niechętni.

Intensywny oddech pozwala nam również wejść w przestrzeń samoakceptacji i bezwarunkowej miłości. Uczestnicy sesji oddechowych bardzo często po sesji dzielą się takim doświadczeniem. Pozwala ono otworzyć się na tych, którzy budzili w nas dotąd niechęć czy odrazę.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *