Ciągłe używanie telefonów komórkowych do komunikacji sprawia, że stajemy się wzajemnie bardziej odłączeni.

Producenci nowych technologii wabią urządzeniami, które mają ułatwić nam życie i pomóc w nawiązaniu kontaktu z innymi. Stwarzają one także okazję do podejmowania nowych decyzji dotyczących sposobu spędzania czasu i inwestowania energii. Większość gadżetów może pomóc w poprawie jakości życia, ale gdy spędzamy z nimi zbyt wiele czasu, przynoszą dokładnie odwrotne skutki łatwo nas uzależniając. Ciągłe używanie telefonów komórkowych do komunikacji sprawia, że stajemy się wzajemnie bardziej odłączeni i rozproszeni. Pisał o tym kiedyś w doskonałym artykule Psychology Today . Łatwość, z którą uzależniamy się od ekranów jest potęgowana przez dewastujący naszą psychikę mechanizm pętli zwrotnej, który ratuje nas przed małymi “niepewnościami”, ale za to pozostawia te duże niezaopiekowane lub wręcz je nasila.

Gdy zdecydujemy się świadomie wykorzystywać ekrany, zaczynamy faktycznie zarządzać naszym czasem. Możemy poświęcić całą naszą uwagę temu, co robimy, i nie pozwolić, by telefony i inne rozpraszacze zajęły miejsce kontaktów międzyludzkich. W komunikacji – bardzo dużo z tego, co zamierzamy przekazać np. w wiadomości na Instagramie czy Messengerze ginie poprzez redukcję do surowego tekstu. Nawet jeśli używamy emotikonów, gifów i innych dodatków, które mają w choćby najmniejszym stopniu przekazać też nasze emocje, to pozbawiamy taką wiadomość istotnych częstotliwości autentycznego kontaktu. Dajemy w ten sposób naszemu ego doskonałą okazję, aby domyślało się i uzupełniało luki w komunikacji czerpiąc z naszych obaw i kompleksów.

Każdy z nas ma możliwość świadomego wyboru, by być bardziej obecnym w swoim życiu. W każdej chwili możemy zdecydować, że zostawiamy nasze urządzenia i zaczynamy zwracać uwagę na otaczający świat, poszerzając świadomość i obecność w naszym ciele i otoczeniu. W dłuższej perspektywie, wybierając drogę fizycznego kontaktu z ludźmi i uważności gwarantujemy sobie po prostu lepsze samopoczucie i lepsze relacje. Ludzie nam bliscy zasługują na naszą pełną uwagę i obecność umysłu, ciała i ducha.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *