Jak być szczęśliwym singlem

Tak jak możesz być szczęśliwy, nieszczęśliwy lub gdzieś pośrodku będąc w romantycznym związku, tak samo szczęście jako singiel może być odległym, nierealistycznym celem albo najważniejszą rzeczą w twoim codziennym życiu.

Jeśli nie jesteś po pożądanej stronie tego spektrum, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby życie bez partnera wciąż było pełne satysfakcji. Oto co radzą eksperci.

Jak wielu z nas jest singlami?

W ostatnich dziesięcioleciach liczba osób samotnych wzrosła w różnych kulturach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. W Japonii kultura singli została nawet nazwana ruchem “ohitorisama”, co luźno przetłumaczone oznacza “imprezę dla jednej osoby”.

Według badań Pew Research Center z 2020 roku, około 31 procent dorosłych w USA zgłosiło, że nie jest w związku romantycznym. Spośród nich około połowa była całkowicie zadowolona z bycia singlem, podczas gdy połowa miała nadzieję znaleźć partnera.

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku w Wielkiej Brytanii przez magazyn Style, 53 procent kobiet zgłosiło, że czuje się “dużo szczęśliwsza” po rozwodzie, podczas gdy tylko 32 procent mężczyzn tak twierdziło. Kobiety, które brały udział w badaniu, częściej używały pozytywnych słów, takich jak “świętowanie”, “ekscytacja” i “zadowolenie”, aby opisać swoją nowo odkrytą wolność, podczas gdy mężczyźni częściej używali takich określeń jak “porażka” i “rozczarowanie”.

Korzyści zdrowotne wynikające z bycia singlem

Niezależnie od tego, czy jesteś singlem z wyboru, osobą mającą nadzieję na znalezienie związku czy obojętnie podchodzącą do swojego statusu, każda z sytuacji niesie ze sobą korzyści. Bycie singlem zazwyczaj oznacza życie według własnego harmonogramu, co może pozytywnie wpływać na twoje zdrowie.

Kiedy jesteś singlem, “masz najbogatsze podłoże do wzrostu”, mówi John Kim, licencjonowany terapeuta i autor, w wywiadzie dla DailyOM. “Nie musisz się nikomu tłumaczyć. Możesz zaprojektować swoje życie. Możesz zrobić to tylko dla siebie.” Z tych powodów może być łatwiej utrzymać korzystne nawyki, takie jak włączenie ćwiczeń do codziennego życia, utrzymanie odpowiedniego harmonogramu snu lub eksplorowanie swojej strony artystycznej.

Badanie opublikowane w 2015 roku w czasopiśmie Social Science & Medicine wykazało, że osoby będące w związku małżeńskim  uprawiają mniej aktywności fizycznej niż single. To ma sens dla wielu osób, ponieważ mając mniej zobowiązań, mają więcej czasu na pójście na siłownię lub spontaniczną wycieczkę w góry.

Kolejne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i opublikowane w 2022 roku wykazało, że rytm snu małżonków wpływa na siebie nawzajem, co może prowadzić do zaburzonego snu. Na przykład, para składająca się z rannego ptaszka i nocnego marka może budzić się nawzajem wchodząc do łóżka lub wychodząc z niego. Osoba, która chrapie, może łatwo przestraszyć partnera wrażliwego na dźwięki.

Zarówno regularne ćwiczenia, jak i odpowiedni sen są związane z różnymi korzyściami zdrowotnymi – od mniejszego ryzyka chorób serca po mniejszą ilość objawów lęku i depresji.

Aby czerpać podobne korzyści jako samotny rodzic lub opiekun, upewnij się, że szukasz lub akceptujesz wsparcie od rodziny i przyjaciół. Badanie opublikowane w 2022 roku w Journal of Affective Disorders Reports wykazało, że obie te rzeczy mogą zmniejszyć ryzyko trudności psychicznych, prowadząc do szczęśliwszego życia.

6 sposobów, aby być szczęśliwym singlem

1. Przeanalizuj swoje przekonania

Może być trudniej czuć się zadowolonym jako singiel, jeśli uwierzysz w kulturowe stereotypy dotyczące tego, co oznacza bycie singlem – na przykład że z twoim statusem jest coś “nie tak”, co jest absolutnie fałszywe. Niemniej jednak, uwierzenie w to jest łatwą pułapką, w którą można wpaść, według Megan Stubbs, seksuologa. “Często singielstwo nie jest postrzegane jako coś pozytywnego” – mówi. Dlatego sugeruje zastanowienie się, skąd te negatywne uczucia, które odczuwasz w związku ze swoim statusem, pochodzą – czy to od presji rodzinnej, norm społecznych, ludzi w twoim życiu, którzy mówią ci, że jesteś zbyt wybredny, czy od twojej własnej narracji, w której myślisz, że byś był lepiej z partnerem.

“Cokolwiek by była twoja ścieżka życiowa, po prostu wiedz, że w porządku jest być singlem”, dodaje. “Pomyśl o wszystkich decyzjach, które możesz podjąć samodzielnie, bez konsultacji z partnerem, a co dopiero o wolnej przestrzeni w łóżku, o ile nie masz psa.”

2. Nie rób ze znalezienia związku swojego głównego celu

Całkowicie naturalne jest pragnienie znalezienia romantycznego partnera, ale uczynienie tego swoim głównym celem może podkopać twoje szczęście, według Gabrieli Gutierrez, doktora nauk o małżeństwie i rodzinie. “Życie nie przestaje płynąć tylko dlatego, że jesteś singlem. Mimo że może być przerażające robić rzeczy samemu, spróbuj zrobić jedną lub dwie rzeczy, na które czekałeś, aby zrobić je z partnerem, ale które możesz zrobić dla siebie.” Czy chciałeś zacząć lekcje tańca lub wybrać się na wakacje w określone miejsce? Zaplanuj to dla siebie, z przyjaciółmi lub bez nich.

Jeśli skupiałeś się na znalezieniu partnera, Gutierrez sugeruje zastanowienie się, “Gdyby twoje życie nie było tak bardzo skoncentrowane na potrzebie związku, czym jeszcze mógłbyś się zainteresować i na co skupić swoją energię?” Ta praktyka może być potężną formą samolubienia i otworzyć drogę do duszy-karmiących przygód.

3. Zaopiekuj się swoją samotnością

Samotność nie jest przyjemna, bez względu na to, czy masz partnera, czy nie. A gdy nadchodzą szczególne okazje, takie jak święta, uczucie izolacji może wzrosnąć, zwłaszcza dla singli.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Personality and Individual Differences w 2018 roku wykazało, że bycie singlem jest bezpośrednio skorelowane z romantyczną samotnością i niespełnionymi potrzebami. Według badania ValuePenguin, 55 procent Amerykanów zgłosiło, że czuje się bardziej “smutno” tuż przed świętami w 2021 roku niż w poprzednim roku, a single zgłaszają 65 procent większe poczucie samotności niż osoby w związku.

Choć możesz tworzyć doświadczenia, które poprawią twoje samopoczucie, nie ma potrzeby potępiać siebie za posiadanie tych zupełnie naturalnych i ważnych emocji. “Samotność to prawdziwa rzecz”, mówi Kim. “Myślę, że pierwszą rzeczą do zrobienia [gdy się pojawi] jest nie ocenianie jej, ale zaakceptowanie, wiedząc, że jesteś człowiekiem. Następnie otocz się ludźmi, którzy cię wypełniają.”

4. Zastanów się, co sprawia ci szczęście

To może wydawać się oczywiste, ale skupienie się na tym, co sprawia, że jesteś szczęśliwy jest niezmiernie ważne, mówi Kim. “Mówię ludziom, że znalazłem siebie dzięki motocyklom, sztangom i pączkom, kiedy byłem singlem”, dodaje. “Musisz robić to, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, zaczynając od zrozumienia, co to jest.

Zamiast zakładać, że twoje szczęście zakwitnie na podstawie pomysłów, które podchwyciłeś z przekazów społecznych lub spojrzeń na życie innych ludzi w mediach społecznościowych, poświęć trochę czasu na prowadzenie dziennika lub zastanów się, co naprawdę rozpala twoje ducha. Następnie zacznij podejmować kroki w kierunku realizacji tych rzeczy.

5. Polegaj na innych

Bycie singlem nie oznacza, że musisz radzić sobie sam. W rzeczywistości, utrzymywanie kontaktu ze swoim środowiskiem społecznym może sprawić różnicę między “ok” życiem jako singiel a radosnym życiem.

Badanie opublikowane w Applied Research in Quality of Life w 2019 roku wykazało, że osoby niezamężne mają zwykle więcej kontaktów społecznych z kolegami, przyjaciółmi i rodziną niż osoby zamężne. Badacze stwierdzili również, że im bardziej zaangażowane społecznie są osoby, tym są szczęśliwsze, zwłaszcza w przypadku singli.

“Status “single” nie oznacza, że musisz być sam przez cały czas”, mówi Jillian Zeitler, licencjonowany doradca zawodowy i terapeuta ambulatoryjny. Budowanie jakościowych relacji z przyjaciółmi i rodziną jest równie ważne, jak spędzanie czasu z samym sobą i radzenie sobie z negatywnymi myślami o sobie, dodaje. “Inwestuj w te relacje, które mają dla ciebie znaczenie i pozwól im inwestować w ciebie.”

Źródło: https://www.dailyom.com/journal/how-to-be-happy-single/

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *