Bycie obecnym pozwala doświadczać każdej chwili naszego życia w sposób, którego nie da się w pełni przeżyć poprzez wspomnienia czy fantazje.

Łatwo jest iść przez świat nie będąc naprawdę obecnym. Choć rozmyślanie o przeszłości i życie przyszłością to nasza częsta rozrywka, to przecież niemożliwe jest życie gdziekolwiek indziej niż w chwili obecnej. Nie możemy wyjść przez drzwi i skręcić w lewo do maja ubiegłego roku, tak samo jak nie możemy skręcić w prawo do grudnia 2025 roku.

A jednak, łatwo możemy przegapić przyszłość, na którą czekamy, ponieważ staje się ona teraźniejszością, na którą przestajemy zwracać uwagę. Spędzamy wtedy resztę czasu bawiąc się w “nadrabianie zaległości” w stosunku do chwili, której właśnie pozwoliliśmy przeminąć. W takich momentach ważne jest, aby pamiętać, że istnieje tylko Teraz.

Aby poczuć się lepiej w Teraz, staraj się być świadomym, otwartym i wrażliwym. Przebywanie w chwili obecnej wymaga naszej pełnej uwagi, aby jej w całości doświadczyć. Kiedy jesteśmy obecni, nasze umysły nie błądzą. Skupiamy się na tym, co dzieje się teraz, zamiast myśleć o tym, co się właśnie wydarzyło lub martwić się o to, co będzie za chwilę. Bycie obecnym pozwala nam doświadczać każdej chwili naszego życia w sposób, którego nie da się w pełni przeżyć poprzez pamięć lub fantazję.

Kiedy zaczynamy koncentrować uwagę na chwili obecnej, bycie w niej może być niemal przytłaczające. Musi bowiem nastąpić stan bezruchu, do którego trzeba się przyzwyczaić, ale jeśli zdołamy, to myśli, które tak często zaprzątają nasze głowy i odrywają nas od chwili obecnej, nie będą miały już do nas dostępu. Możemy nawet odczuwać bezsilność, ponieważ nie jesteśmy zajęci planowaniem kolejnego ruchu, oceną bieżącej sytuacji czy przewidywaniem przyszłości. Bycie obecnym wymaga od nas elastyczności, kreatywności, uważności i spontaniczności.

Każda chwila jest zupełnie inna, nowa i nigdy więcej się nie wydarzy. Przechodząc przez dzień, pamiętaj, by być obecnym w każdej z nich. W ten sposób będziesz żył swoim życiem, nie czekając na przyszłość ani nie tęskniąc za przeszłością. Życie przydarza się nam wtedy, gdy żyjemy w Teraz.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *