Łatwiej nam się w życiu rozwijać, gdy pamiętamy o zaspokajaniu własnych potrzeb duchowych, fizycznych i intelektualnych,

W każdym z nas znajdują się pokłady energii, które trzeba regularnie uzupełniać. Gdy zachowujemy się tak, jakby ta studnia nie miała dna, planując długą listę zajęć, które mają jak puzzle pochłaniać każdą wolną minutę, studnia szybko się wyczerpuje, a my czujemy się odłączeni i słabi.

Uzupełnić studnię możemy znajdując czas, by skupić się na sobie i zadbać o siebie. Większość z nas w ciągu dnia przyjmuje różne role – jest współmałżonkiem, przyjacielem, krewnym, pracownikiem, rodzicem lub wolontariuszem. Czas wolny, choć relaksujący, niekoniecznie jest więc “czasem dla siebie”. Mimo że niektórzy postrzegają go jako wyraz egoizmu, to jest on w istocie biegunowym przeciwieństwem tego pojęcia. W sprawach świata zewnętrznego możemy się doskonalić tylko wtedy, gdy spełnione są nasze własne potrzeby duchowe, fizyczne i intelektualne.

Uświadomienie sobie znaczenia “czasu dla siebie” jest jednak o wiele łatwiejsze niż znalezienie dla niego miejsca w aktywnym, wielopłaszczyznowym stylu życia. Nawet jeśli znajdziesz dla niego miejsce w swoim planie dnia, wciąż odkrywasz, że Twoje myśli błądzą. Aby jak najlepiej wykorzystać “czas dla siebie”, przed i po, daj sobie wystarczająco duży bufor czasowy, by nie musieć się spieszyć. Zastanów się, jak chciałbyś spędzić ten czas, zapominając na chwilę o swoich obowiązkach i przyjmując otwartą perspektywę odnowy siebie.
Być może odkryjesz, że pociągają Cię twórcze zajęcia, medytacja lub zwyczajnie relaks bez potrzeby robienia czegokolwiek. Trzeba sobie przede wszystkim na taki czas pozwollić.

Jeśli uważasz, że udało Ci się osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, upewnij się, że nie zaniedbujesz najważniejszej część tego równania- siebie samego. “Czas dla siebie” przygotowuje Cię do kolejnych rund codziennego życia, niezależnie od tego, czy chcesz się zanurzyć w projekcie zawodowym, czy w obowiązkach domowych. Daje też niepowtarzalną okazję do poznania siebie, swoich potrzeb i granic. Choć “czas dla siebie” może się czasem wydawać mało ważny, ma on kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Gwarantuje on, że nigdy nie zabraknie Ci energii, by dać z siebie wszystko.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *