Pozwól sobie na brak powagi. Taki ruch odżywia kreatywność i jest dobrym ćwiczeniem na odpuszczanie kontroli.

Dzieci doceniają wszystko, co niepoważne traktując to jak coś oczywistego. Ich poczucie humoru jest instynktowne i nawet najmniejsze absurdy wywołują radosne salwy szczerego śmiechu. Wraz z wiekiem ta wrodzona zdolność dostrzegania wartości bycia niepoważnym słabnie, chociaż nie u wszystkich. Praca bierze górę nad zabawą, a my mamy mniej bodźców, by ćwiczyć wyobraźnię. Kiedy wspominamy dzieciństwo, przypominamy sobie przyjemności związane z zakładaniem zabawnych ciuchów, recytowaniem nonsensownych wierszyków, wymyślaniem dziwnych gier jak na przykład tych w udawanie innych osób. Ta absurdalna wesołość odżywiała naszą witalność i kreatywność.

Zbyt często ją jednak odrzucamy zapominając, że wesołość jest wrodzonym aspektem naszego ja, ponieważ uważamy, że nie służy ona żadnemu celowi lub jest sprzeczna z kulturą dojrzałości. Bawimy się, ale nie zatracamy się w zabawie, a naszej wyobraźni nigdy nie dajemy prawdziwej swobody, ponieważ uważamy wytwory irracjonalnej kreatywności za bezwartościowe. Sama zabawa stanowi istotną część ludzkiej egzystencji i to na niezliczonych poziomach.

W dorosłym życiu, nasz pierwszy smak eterycznego błogostanu jest często konsekwencją gotowości do zajmowania się tym, co uważamy za oburzające, nonsensowne lub absurdalne. Rozkoszujemy się śmiesznością nie tylko dlatego, że śmiech jest z natury przyjemny, ale także dlatego, że przypomina nam, iż istnienie samo w sobie jest zabawą. Skakanie na skakance, bazgranie i śpiewanie głupich piosenek jest nie mniej zabawne niż wtedy, gdy byliśmy dziećmi. Aby uczynić te czynności częścią naszego dorosłego życia, musimy być na tyle odważni, by zrezygnować z powagi. Ta perspektywa kojarzy nam się często z utratą szacunku osób trzecich czy w ekstremalnych sytuacjach społecznym blamażem. Tego typu reakcje są charakterystyczne dla osób, które nie potrafią odpuścić dorosłej powagi, więc nie powinny być dla nas istotne.

Dlatego, że tak wiele spraw w życiu jest nieuchronnie poważnych, zabawa powinna być traktowana priorytetowo. Dzięki magii wyobraźni możesz być lub stać się kimkolwiek – fotografem, zawodowym sportowcem, tancerzem, pilotem. Może zrobisz setki głupich zdjęć, będziesz się rozkoszować uwielbieniem fanów, gdy uda ci się złapać zwycięską piłkę, będziesz tańczyć przed lustrem w sypialni, czy też zamienisz swoje biurko w kokpit samolotu.

Odpuść sobie czasem powagę, a przekonasz się, że zabawa i dorosłość wcale nie są ze sobą sprzeczne.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *