Bierna agresja najczęściej pojawia się u osób, które czują się bezsilne i chcą uniknąć swoich prawdziwych uczuć.

Wielu ludzi od najmłodszych lat uczy się tłumienia uczuć powszechnie uznawanych za negatywne, takich jak złość, uraza, strach czy smutek. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą wyrazić tych emocji, zwykle angażują się w zachowania bierno-agresywne, które zapewniają im sposób na przekierowanie swoich uczuć. Bierna agresja może przybierać różne formy: Ci, którzy czują się winni mówiąc “nie”, mogą nieustannie łamać swoje obietnice, ponieważ nie potrafili powiedzieć “nie”, kiedy faktycznie z czymś się nie zgadzali. Inni zastąpią pochwałę obelgą, aby zdystansować się od intensywnych emocji, które odczuwają. Częściej jednak takie zachowanie jest wołaniem o pomoc wypowiadanym przez osoby potrzebujące współczucia i wskazówki, jak postępować.

Kiedy rozpoznajemy pasywno-agresywne wzorce w zachowaniu innych, nigdy nie powinniśmy dać się wciągnąć w egotyczną walkę o władzę. Bierna agresja jest najczęściej stosowana przez tych, którzy czują się bezsilni w obliczu tego, co postrzegają jako negatywne emocje, ponieważ mają nadzieję uniknąć konfrontacji ze swoimi prawdziwymi uczuciami. Czują, że mają kontrolę, ponieważ nie okazują jawnych emocji i często nie potrafią zrozumieć, jak zraziły do siebie rówieśników. Jeśli ktoś z naszych bliskich wykazuje oznaki frustracji lub irytacji, zwróćmy uwagę, czy jego ton głosu lub gesty przekazują inny komunikat i zaprosić osobę do głębszej rozmowy. Kiedy czujemy się urażeni komplementem, ważne jest, abyśmy spokojnie wyjaśnili, jak się poczuliśmy i dlaczego. A kiedy ktoś nieustannie łamie swoje obietnice, możemy pomóc mu zrozumieć, że ma prawo powiedzieć “nie”, jeśli czegoś nie chce.

Gdy nauczymy się wykrywać pasywną agresję, możemy być zaskoczeni dostrzegając jej przejawy u siebie. Aby radzić sobie z naturalną ludzką tendencją do ukrywania intensywnych emocji przypomnij sobie, że wyrażanie prawdziwych uczuć jest zdrowe. Emocje typowo uznawane za negatywne będą często tymi, które zainspirują Cię do zmiany siebie i swojego życia na lepsze, podczas gdy zachowania pasywno-agresywne są sposobem na uniknięcie zmian. Gdy radzisz sobie konstruktywnie ze swoimi uczuciami, możesz je zostawić za sobą i iść do przodu nieobciążony ciężarem ich nieokreśloności.

Spróbuj Oddychania Neurodynamicznego Online – przeżywaj odmienne stany świadomości bez psychodelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *